Jeseni, ko se narava spreminja in se listi obarvajo v prelepe odtenke rdeče, oranžne in rumene barve, ko se temperature spustijo in dnevi skrajšajo ter udobje postane prioriteta, mnogi izmed nas občutimo nekaj nepričakovanega – utrujenost, ki jo spremljata občutek izčrpanosti in pomanjkanje energije. Čeprav je jesen čas čudovitih preobrazb, je tudi obdobje, ko se naš um in telo spopadata s spremembami, ki lahko vplivajo na naše počutje. Ta pojav, znan kot jesenska utrujenost, ni le posledica krajših dni in hladnejših temperatur, temveč gre za kombinacijo fizioloških in čustvenih dejavnikov.
Ko se dnevi krajšajo in sonce zahaja prej, se zmanjša količina naravne svetlobe, ki jo naše telo prejema. Svetloba je ključna za naš notranji ritem – ta subtilni, a pomembni mehanizem, ki uravnava našo budnost in spanje. Manj svetlobe povzroči večjo proizvodnjo melatonina, hormona, ki nas uspava, kar pogosto vodi v zaspanost že sredi dneva. Hkrati pa se zmanjša raven serotonina, hormona sreče, kar vpliva na naše razpoloženje in prispeva k občutku pomanjkanja energije in motivacije. Jesenska utrujenost se lahko zato pojavi kot preplet telesne izčrpanosti in čustvene obremenjenosti, ki nas spremlja skozi temnejše dni.
Vpliv ima tudi spreminjajoče se vreme. Hladni vetrovi in deževna jutra nas pogosto zapeljejo, da ostanemo doma in se zavijemo v tople odeje. Čeprav so takšni trenutki prijetni, se z manj gibanja naše telo upočasni, kar le še povečuje občutek utrujenosti. In potem je tu še hrana – jeseni pogosto hrepenimo po težjih, tolažilnih obrokih, ki nas za kratek čas sicer ogrejejo in napolnijo, a nas lahko zaradi preobilja sladkorja in maščob pustijo še bolj utrujene.
Čeprav je jesenska utrujenost naraven odziv našega telesa na sezonske spremembe, to ne pomeni, da smo ji prepuščeni. Z nekaj preprostimi koraki, kot so izkoristek dnevne svetlobe, redno gibanje in zdrava prehrana, lahko premagamo ta občutek izčrpanosti in znova najdemo ravnovesje, ki ga naše telo potrebuje v tem čarobnem letnem času.
I.N.
Foto: Pexels/Nida Kurt